YIN JOGA MERIDIANY (štvrtky)

Miesto konania: Veľká sála

Termín: Štvrtky 17:30 – 19:30          5. marec – 4. jún
(okrem 9.4. a 7.5.)

Cena

14€

Máme aj ďalší termín, v utorok o 19:15. Viac tu.

Momentálne vzhľadom na aktuálnu situáciu prerušené.

YIN MERIDIÁNY JOGA

O KURZE:

Zúčastnite sa aj vy 16. série úspešného kurzu YIN JOGA MERIDIANY. Tento jedinečný kurz už absolvovalo vyše 200 ľudí a odniesli si obohatenie na 
telesnej i duševnej úrovni. Zažite blaho jemnej, pomalej jogy prepojenej s prístupom tradičnej čínskej medicíny a čikungu.

KEDY:  ŠTVRTKY 17:30 – 19:30,   5.marec – 4.jún (okrem 9.4. a 7.5.),  spolu 12 stretnutí.  Je potrebné sa prihlásiť a rezervovať si miesto.

Čaká vás spoločná bohatá prax a podporná teória. Aplikovaním získaných vedomostí a zručností do denno-denného života benefitujete zharmonizovaním sa na všetkých úrovniach. Čerpáme z tradičnej čínskej medicíny osvedčenej už pred vyše 5.000 rokmi, kde človek je vnímaná ako komplexná bytosť (telo-energia-informácia). Postupne rozpoznáme 12 hlavných energetických dráh (meridiánov) plus k nim prislúchajúce orgány a
vnútornosti, podľa 5 elementov aj emócie, stravu, ochranu voči vonkajším škodlivinám, atď. a 2 mimoriadne meridiány. Naučíme sa ako energiu strácame a ako ju získavame. Úvodom každej hodiny sa sprítomníme – zoznámením sa s témou (zakaždým iná, nájdete detaily každého stretnutia nižšie), energetizujeme sa cez či-kung, zahrejeme sa spinálnymi cvikmi pre zdravie chrbtice, ponaťahujeme a zároveň meditujeme v yin yoga pozíciách. Lekciu uzatvárame liečebnou akupresúrou, prípadne konzultáciou k očistám a detoxikáciam (podľa príslušnej témy).

PRE KOHO JE TENTO KURZ URČENÝ:    Pre všetkých !   Nepotrebujete žiadne predošlé skúsenosti v čikungu či joge (a ak máte, kurz vašu prax obohatí – každý si v tom nájde svoje). Aj keď pracujeme dosť s ohybnosťou tela (aj mysle :)), nezáleží na tom, “aký je váš level” – zoberiete si vždy z ktoréhokoľvek ponúknutého to, čo práve vaše telo a myseľ potrebuje, podľa toho ako sa momentálne cítite – a bude to pre vás úplne komfortné, nakoľko na hodinách podporujeme nesúťaživú myseľ (voči druhým i sebe) a tiež láskavého pozorovateľa. Cvičíme vedome a s dôrazom na bezpečnosť. Vítaní sú ľudia všetkých vekových kategórií (okrem malých detí, keďže ich stav mysle im ešte nedovoľuje ponoriť sa do vedomej yin-jogovej praxe) a dokonca i so staršími zraneniami (prosím konzultujte vopred), keďže kurz celkovo harmonizuje.

Ak ste “stuhnutý/á” po dlhom sedení či státí, ak máte “zmrznuté kĺby” a pociťujete napätie vo svaloch, obmedzuje vás v živote bolesť, ak telo a 
myseľ dlhodobejšie používate nevyrovnane (mimo prirodzenej harmónie) a viac zaťažujete jedno, či druhé, ak máte problém “vypnúť”, zrelaxovať, 
dobre spať a na druhej strane naopak žiť bdelo a naplno, ak chcete porozumieť širším súvislostiam ako si kultivovať životnú energiu, práve tento kurz vám môže pomôcť. Uvedomelou praxou sa okysličuje mozog a celé telo, prekrvuje sa oblasť chrbtice, “premažú sa kĺby”, natiahnu fascie do pôvodného stavu, upokojí sa myseľ, lepšie sa zvládajú emócie, človek rozpoznáva skutočnú príčinu toho, čo sa mu v živote deje, nachádza seba a spája sa so svojím vyšším Ja.

DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE KU KURZU:
– max. počet účastníkov je 14, aby mal každý dostatok svojho priestoru a aby sa vám všetkým mohla lektorka plnohodnotne venovať
– je potrebné sa na kurz / jednotlivé lekcie prihlásiť a rezervovať si miesto
– v centre sú k dispozícii podložky, jóga bloky, šatky, deky, samozrejme si môžete priniesť vlastné vybavenie, na ktoré ste zvyknutí
– odporúča sa pohodlné oblečenie, dostatočný pitný režim počas dňa (pred a po lekcii), počas lekcie sa nedoporučuje piť kvôli ochladzovaniu tela
– v centre je k dispozícii kuchynka, voda, čaj

ZAMERANIE STRETNUTÍ:     Cvičenia sú fyzicky pomerne nenáročné, no účinné. Preberieme zostavy, z ktorých si môžete vyberať cviky podľa vašich momentálnych potrieb, ročných / životných období. Cez dychové a čikungové cvičenia kultivujeme toky energie prúdiace meridiánovými dráhami, výsledkom je zharmonizovanie, vitalita, “odblokovanie”, chuť žiť život plnšie na všetkých úrovniach.. Zažijeme aj relaxáciu tela či oživenie energie cez osvojenie si automasáže v štýle terapie shiatsu a akupresúry. Používam názorné pomôcky (modely častí ľudského tela s akupunktúrnymi dráhami, anatomické mapy, masážne a akupresúrne nástroje, obrázky..) Dám aj oporúčania k stravovaniu a očistným technikám, detoxikácii.

1. (úvodné)  Taoistická kozmológia, jin / jang. Dychové a čikungové cvičenia, chôdza, postoj, energetické centrá. Nadipatia. Súvisí joga s TČM? AcuYoga. Čo sú čakry, ako nás ovplyvňujú. Čo je čchi (ki, prána, živa). Ako asány vylepšujú naše zdravie, čo robia s našimi emóciami, myšlienkami? Ako môžu asány ovplyvňovať meditáciu a opačne? Premena energie v roku cez 5 elementov a počas denno-nočného cyklu (orgánové hodiny), jej tok v meridiánoch.

2. a 3. VODA  Yin joga zostavy na obličky + močový mechúr. Témou sú vlasy, nechty, zuby, kosti, chrbtica, kríže, podbruško, dolné končatiny a nohy, vitalita celkovo, zimomravosť, vodné hospodárenie v tele. Emócie strach, úzkosť, obavy, ale aj pozitívne protipóly ako odvaha, rozvoj sily a vôľa prežiť – duša “Zhi” sídliaca v obličkách. Ich očista a celkovo detox urogenitálneho systému posilňuje životný “korienok” – esencie života, kultivuje Prenatálnu energiu. AcuYoga v gynekologických témach. Brána osudu – Mingmen. Dedičnosť. Pokročilá staroba / Zima / Noc – max. Yin.

4. a 5. DREVO  Yin joga zostavy na pečeň + žlčník. Šľachy. Hnev, zlosť, agresia, aktivita, rast, detstvo / jar / ráno, tvorivosť, rozvoj pozornosti a vnútornej sily, trpezlivosť, plánovanie a rozhodovanie. Rôzne očisty pečene, žlčníka, žlčovodov – návod, rady. Duša pečene “Hun” a jej spirituálne aspekty.

6. a 7. OHEŇ  Yin joga zostavy na srdce, perikard, tenké črevo, trojitý oheň. Oheň je našou vnútornou mocou, silou a vitálnosťou, súvisí so zámermi, úctou, ale aj s voľbou, vôľou a nadšením. Najväčšou výzvou na tejto rovine je hanba, hystéria, nenávisť, láska. Emóciou ohňa je radosť. (Poznámka – Láska nie je emóciou a je nad všetkým). Smiech a spev podporujú srdce, v ktorom sídli Duch “Shen”. Reč, jas očí, spánok – aj týmto všetkým sa v nás prejavuje “oduševnelosť) Oheň predstavuje vrchol energie (max. Yang) – dospelosť / leto / poludnie..

8. a 9. ZEM  Yin joga zostavy na slezinu, slinivku, žalúdok. Zem v / na nás –  to je to “mäsité” = Svaly – posilníme ich “5 Tibeťanmi”. Spodný tantiem / Hara – silný stred (identita, osobnosť, vôľové vlastnosti – presadenie sa, zdravá sebadôvera, sebaistota), spevňovanie svojho fyzického stredu (core muscles). Vnútornou témou pri tomto elemente (v slezine sídli duša “Yi”) je “mentálne premieľanie”, úzkosť, sebaľútosť, silná až deštruktívna Myseľ, na ktorú je liekom meditácia – vďaka nej vieme negatívne aspekty obrátiť na pozitívne: pokoj, pocit “stredu”, súcit, rozvoj, tvorivosť. Témou Zeme je výživa, trávenie (mávate často “chuť na sladké” ?), zrelosť / babie leto / poobedie.

10. a 11. KOV  Yin joga zostavy na pľúca + hrubé črevo. Imunita, tzv. “kovový štít”, ochranné obaly. Koža. Citlivosť na “ofúknutie” (ale aj reumatické bolesti, či časté “seknutia”). Duša “Po” zodpovedá za smútok a žiaľ. Ku kovu (neskorá jeseň a staroba / súmrak) radíme aj schopnosť odlíšiť podstatné od nepodstatného, upratovanie, zhusťovanie – zefektívňovanie, púšťanie starého. preto preberáme tzv. Šankaprakšalánu (očista hrubého čreva: cviky + návod + rady, tipy). Cviky na lepšie ranné vyprázdňovanie. Cviky na otvorenie hrudníka a spriechodnenie toku energiu v ňom a v horných končatinách. Prijímanie nového. Plný jogový dych a rôzne pranajáma cvičenia. 

12. TANTRA  Yin joga zostavy na niektoré mimoriadne dráhy – Dráha počatia a Zadná riadiaca. Práca s “Kundalini”. Malý mikrokozmický okruh. Tantrické dýchanie. Asány pre 7 čakier. Súvis s acu bodmi pre vstup energie. Šiesty Tibeťan. Zopakovanie cvikov (individuálne, ale aj párovo) podľa orgánových hodín.

Viac obsahových informácií o kurze: http://a-tka.webnode.sk/yin-joga-meridiany/

LEKTORKA:  Mgr. Andrea Tkáčová – Absolvovala som akreditovaný výcvik Power yogy, Hatha jogy, Yin jogy, z terapií sú to séria kurzov terapie shiatsu (na poznatkoch TČM) a Kraniosakrálnej terapie, Myofasciálne uvoľňovanie, Moxovanie a ďalšie. Informácie z výcvikov, kurzov, ústredení, meditačných zásedov a rôznych rozvojových stretnutí (SR, ČR, India, Čína), kníh, skrípt a videí prinášam ochotne na hodiny (a záujemcom aj do študijných materiálov). Verím však, že vedomosti na mentálnej úrovni nie sú až tak dôležité: človek (duša v tele) potrebuje totiž zážitok v realite, teda priamo cez telo. Preto ich sprostredkúvam ľuďom pretavené tak, aby navnímali svoje pocity. Totiž až pochopenie cez vlastný zážitok môže priniesť uvedomenie – a potom aj zmeny = vedieť sa pozrieť na veci z iného uhlu pohľadu ako doposiaľ a reálne robiť veci ináč. Vytváram bezpečný a príjemný priestor kruhu pre spoločné zdieľanie poznania, pozývam Vás k príležitosti rásť do Vedomia a k väčšej slobode na všetkých úrovniach.
Viac: http://a-tka.webnode.sk/o-mne/

Tešíme sa na Vás!

Open mind centrum 🙂