Joga môže byť účinnejšia pri zlepšovaní pamäte než mozgové cvičenia, naznačujú výskumy.

5. apríla 2025

Joga môže byť účinnejšia pri zlepšovaní pamäte než mozgové cvičenia, naznačujú výskumy.

Joga: Prospešná pre telo a myseľ

Joga je prax, ktorá sa po stáročia osvedčila ako prospešná pre zdravie tela aj mysle. Nedávna štúdia sa zamerala na účinky jogy na kognitívne funkcie u starších dospelých. Účastníkmi štúdie bolo 25 dospelých vo veku 55 rokov a viac, ktorí trpeli kognitívnymi poruchami. Tento výskum bol realizovaný s cieľom zistiť, ako joga a meditácia ovplyvňujú kognitívne schopnosti v porovnaní s tradičnými pamäťovými cvičeniami.

Skupiny a metodológia

Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina sa zúčastnila programu, ktorý zahŕňal jogu a meditáciu, zatiaľ čo druhá skupina sa zamerala na pamäťové cvičenia. Po ukončení programu sa vyhodnotili výsledky oboch skupín a zistilo sa, že zlepšenie verbálnej pamäti nastalo v oboch skupinách. Avšak, skupina praktikujúca jogu zaznamenala výraznejšie zlepšenie vo vizuálno-priestorových schopnostiach.

Psychologické prínosy

Joga pre bežcov? A načo je to dobré?

Okrem zlepšenia kognitívnych funkcií sa v jogovej skupine pozorovalo aj zníženie symptómov depresie a úzkosti. Tieto výsledky naznačujú, že joga a meditácia môžu mať pozitívny vplyv na psychické zdravie, čo je veľmi dôležité, najmä pre starších dospelých, ktorí čelí problémom spojeným s duševným zdravím.

Historická múdrosť a vedecké dôkazy

Joga má dlhú históriu a jej prax je zakorenená v múdrosti starovekých tradícií. Avšak, moderná veda teraz poskytuje dôkazy o jej účinnosti. Napríklad, kundalini joga, ktorá zahŕňa dychové cvičenia, spev a rozjímanie, sa ukazuje ako obzvlášť účinná. Špecificky, technika Kirtan Kriya, ktorá sa dá praktizovať doma po dobu 20 minút denne, prispieva k pozitívnym zmenám v mozgovej aktivite a zlepšeniu pamäti.

Neurobiologické mechanizmy

Joga tiež zvyšuje produkciu neurotropného rastového faktora (BDNF), čo je proteín, ktorý je kľúčový pre rast, prežitie a diferenciáciu neurónov. Tento faktor je dôležitý pre neuroplasticitu, schopnosť mozgu reorganizovať sa a adaptovať na nové informácie, čo môže vysvetľovať zlepšenie pamäťových funkcií.

PREČÍTAJTE SI  Časté chyby joga začiatočníkov pri cvičení

Potrebný ďalší výskum

Napriek pozitívnym výsledkom tejto štúdie je potrebný ďalší výskum na väčších vzorkách, aby sa potvrdili a presnejšie zmapovali účinky jogy na kognitívne a psychologické zdravie. Takéto štúdie by mohli poskytnúť hodnotné informácie o tom, ako integrovať jogu a meditáciu do programov prevencie a liečby kognitívnych porúch a psychických problémov u starších dospelých.

V súhrne, výsledky tejto štúdie naznačujú, že joga môže byť účinným nástrojom na zlepšenie kognitívnych funkcií a psychického zdravia, pričom spája starodávnu múdrosť s modernými vedeckými dôkazmi.