CHIKUNG (ČIKUNG)

Lektor: Dušan Matúšek

Miesto konania: Stredná sála

Najbližší termín: kurz momentálne nie je vypísaný

Cena

5€

Za kurz

O KURZE:

Starí majstri sa počas tisícročí venovali systematickému skúmaniu a  pôsobeniu Chi na ľudí a vyvinuli množstvo praktík, ktoré sú efektívnym spôsobom zlepšenia zdravia  a liečenia chorôb. Veľmi dôležitým poznaním  je, že tieto praktiky – okrem fyzického uvoĺnenia a regenerácie organizmu  – pomáhajú aj k dosiahnutiu ako mentálneho, tak aj duchovného kľudu. Tieto cvičenia na základných a nižších úrovniach boli vyvinuté pre bežných ľudí, s cieľom aby prežili svoje životy zdravšie, štastnejšie, spokojnejšie. Aby našli svoju cestu, spoznali svoj osud a dostali do rúk umenie, ako ho zmenit a riadiť podľa svojich predstáv a možností.

Chi je všadeprítomná energia, prírodná prasila, ktorá tvorí vesmír. Je to živá a inteligentná substancia, ktorej pôsobením a tvorenim vzniklo všetko , čo sa nachádza vôkol nas a v nas :  hviezdy, planéty, naša zem, nerasty, rastliny, živočíchy, ľudia…

 

Čo je cieľom Chikungu?

Cieľom Chikungu je znovu si uvedomiť, že sme súčastou ako vesmíru, tak aj prírody, sme ich neoddeliteľnou súčasťou  a potrebujeme sa opäť naučiť žiť s nimi v harmónii a celistvosti. Začat vnímať prejavy, ktorými na nás pôsobia  a s pomocou starodávnych praktík ich využíť k zlepšeniu nášho zdravia, k utíšeniu mysle a ukľudneniu emócií.

Praktiky Chikungu a zostavy

Základom praktík a ich rôznych zostáv je pomocou pomalých,  plynulých pohybov  postupne uvoľniť celé svoje telo, aby energia plynuje a bez prekážok prúdila tam kde má a v množstve v akom je to potrebné. Toto dosiahneme  jemným uvoĺneným pohybom vedeným mysľou,  utíšením a uvolnením mysle a plynulým prirodzeným dychom.

Cieľom praktík je naućiť sa a vnímať ich základný zmysel a poslanie – koreň čínskeho Chikungu. Otvori nam to pomyselné dvere k tomuto starodávnemu umeniu a umožní nám to urobiť prvé kroky….. na ceste, po ktorej moźeme ísť krok za krokom ďalej, každý podľa svojho uváženia…

Lektor:

Dušan Matúšek

Som skúsený učiteľ Ťanšanského Chikungu a energetickej jogy, ktoré sú koreňmi všetkých vnútorných umení. Postupným praktikovaním tohto naozaj unikátneho systému sa prakticky naučíme vnútorne cítiť energetický systém nášho hmotného tela.