Kontakt

Open Mind Centrum

Mickiewiczova 2
811 07 Bratislava
(mapa)

Tel.:
+421 911 595 183

Email:
openmind@openmind.sk

Orientálny tanec pre krásu, zdravie a kondíciu

Orientálny tanec pre krásu, zdravie a kondíciu

5-týždňový intenzívny kurz pre ženy od 14 rokov, začiatočníčky aj skúsenejšie tanečnice. Počas štvrtkových popoludní si osvojíme základné prvky orientálneho tanca, naučíme sa ich kombinovať a možno stihneme aj jednoduchú veselú choreografiu.

Tanec bol súčasťou kultúry od počiatku...

V dávnych dobách boli ľudia bytostne spojení s rytmami kozmu i pozemskej prírody. Celkom samozrejmým vyjadrením tohto ich spojenia boli rytmické umelecké činnosti ako hudba, spev a tanec. Starodávne umenie orientálneho tanca vznikalo v kultoch plodnosti starého sveta a v chrámoch starobylej Indie. S kultúrnym vývojom ľudstva a geografickými presunmi sa dostal do oblasti stredného a blízkeho Východu, do severnej Afriky, teda do „arabského sveta“. Niektoré egyptské vykopávky zobrazují tanečnice v pozíciach „brušného“ tanca, čo predpokladá, že tento tanec bol praktikovaný v chrámoch jako tanec posvätný.

Od náboženského tanca sa prešlo k civilnému, tanec bol spojený s tehotenstvom, s pôrodom, dospievaním, svadbou, smrťou. Ľudia využívali tanec ochranný, pre privolanie dažďa alebo životodarných záplav, pre bohatú úrodu. Niet divu, že brucho – symbol plodnosti sa stalo v orientálnom tanci natoľko výrazným, že v Európe i v Amerike ho často nazývajú „brušným tancom“.

 

Old belly dance

 

Čo sa s nami deje pri tanci?

Orientálny tanec je tancom izolácií - jednotlivé časti tela sa pohybujú nezávisle od seba, ale napriek tomu tvoria jednotu. Polycentrické pohyby brušného tanca vyvíjajú inteligenciu nášho tela, vedú k zvýšenému uvedomeniu si vlastného tela. 

Sila pohybov vychádza z brucha tanečnice - z centra vyrovnanosti a rovnováhy. Dokonca aj pohyby prstov vychádzajú z tohto zdroja. Aj ten najmenší, najjemnejší pohyb sa túži vrátiť do tohto miesta.

Na brušný tanec nie je potrebné príliš veľa priestoru, pretože jeho skutočným priestorom je samo telo. Tanečnica prežiari svoj vlastný vnútorný priestor a nepotrebuje príliš veľa miesta okolo seba. Jemné, prúdiace a "okrúhle" pohyby sú balzamom nielen pre telo, ale aj pre dušu.
 Intenzívne využívanie pohybov trupu, panvy, brucha a chrbtice oživuje a posilňuje ženskú sexuálnu silu. Toto umožňuje podporiť zdravie i vznik nového života,  pomáha duševnej veľkosti a väčšiemu vedomiu seba samého.

(voľný skrátený preklad Rosina-Fawzia Al-Rawi: Brušný tanec)

 

Všetky júnové štvrtky od 16.30h pozývam ženy, ktoré si chcú po práci uvoľniť stuhnuté telo, rozhýbať kĺby, ponaťahovať a posilniť svaly, ktoré sa neboja objavovať nové pohyby. Ponoríme sa do výsostne ženskej energie, prebudíme radosť v našich dušiach. Budeme potrebovať pohodlné oblečenie, môže byť sukňa i šatka na bedrá, tancujeme naboso, prípadne si prineste uterák, hlavne keď nastanú letné horúčavy. Teším sa na vás.

 

Pozn. Je možné prihlásiť sa jednorázovo i na celý 5 - týždňový cyklus. 

 

Lektorka: Kamila Michaela, mama a babka, tanečnica, speváčka, učiteľka a zo-života-tešiteľka.

Kedy: 9. - 7. júl 2016 (každý štvrtok)

Cena:5 €/ lekcia, 

         25 €/ celý cyklus            

Kde: Open Mind Centrum, Mickiewiczova 2, Bratislava - Staré mesto

Termíny kurzov a objednávky

Ľutujeme, ale pre tento kurz momentálne nemáme žiadne voľné termíny.

Dôležité: Aby ste sa uistili, že naše správy pre Vás neskončia v spamovom koši,
prosím, pridajte si adresu openmind@openmind.sk do Vášho adresára. Ďakujeme!