Kontakt

Open Mind Centrum

Mickiewiczova 2
811 07 Bratislava
(mapa)

Tel.:
+421 911 595 183

Email:
openmind@openmind.sk

Terapeutické využitie Kundalini jógy a meditácie

Terapeutické využitie Kundalini jógy a meditácie

Jana Ziman je veľmi zaujímavou osôbkou s veľmi netradičným životným príbehom. A zároveň v niečom tak blízkym každému z nás. Prežila posledných 20 rokov na Vancouverskom ostrove v objatí Tichého oceánu a dažďového pralesa. Prešla prísnym výcvikom v Kundalini Joge, vyštudovala psychológiu tela a ducha, podstúpila 7-ročné praktikum v Integratívnej Psychoterapii, priučila sa liečebným technikám šamanizmu v Amazone a Ayurvedy v Indii, a všetko poznanie a skúsenosti integrovala v rámci pôsobenia vo vlastnom liečebnom centre ako učiteľka, terapeutka a kouč. A v nasledujúcom článku Vám Jana Ziman priblíži, ako to s duchovným napredovaním vyzerá v praxi.

 

Zo stránok, ktoré Vás informujú o Kundalini Yóge a Meditácii, už máte predstavu o podstate tohto systému energetickej stimulácie tela a mysle človeka, aby sa dokázal nastaviť na volanie srdca a pravdivú podstatu svojej duše. Zvyčajne človek siaha k týmto technikám, keď je v kríze a pod tlakom okolností, ktoré sú veľmi nepohodlné, bolestivé alebo dokonca neznesiteľné. Vtedy sa už nedá vegetovať v starom známom teplom hniezdočku, ktoré sme si okolo seba vytvorili v ilúzií, že potrvá večne a ochráni nás od niečoho neznámeho, čo nás desí.

 

Ťažké skúšky života sú vlastne darom

shutterstock_262979978

Adept duchovnej cesty dokáže rozoznať, že všetky tieto "nepriaznivé" okolností, ťažké skúšky a výzvy života, sú vlastne darom a nádhernou príležitosťou aby sme podrástli a dostali sa na vyššiu úroveň vedomia, resp. kvalitu bytia. Pokiaľ tieto okolností nenastanú, hovkáme si v stereotype donekonečna, a keď pocítime vnútorné prázdno, tak ho jednoducho vyplníme jedlom, prácou, alebo prekryjeme nejakou inou dočasnou výplňou (sex, alkohol, drogy,TV). Lenže potom príde ďalší "kopanec" alebo ďalšie začudovanie sa, že sa nám znova niečo také deje, a prečo práve ja?

 

Stretnutie s vlastnými tieňmi

Z mojej vlastnej životnej skúsenosti poznám aké je to nepríjemné, a často omnoho bolestivejšie ako prvý podnet k uzdraveniu či zmene, stretnúť sa s vnútornými tieňmi, otvorenými ranami, alebo zabudnutými jazvami. Môžu reprezentovať skúsenosti nášho vnútorného dieťaťa, našich predkov, alebo nedoriešené záležitosti z minulých životov. Zdanlivo najkomplikovanejšie je kolektívne nevedomie a fragmenty našej duše, ktoré sa počas traumatických udalostí od nás oddelili. V takom prípade je klasická terapia často neúčinná, lebo sa snažíme vyliečiť "niekoho, kto vlastne nie je doma".

 

Kundalini jóga - výnimočný sprievodca na ceste

shutterstock_142498909

Keď som začala učiť Kundalini Jogu, pochopila som, že táto technológia je taká účinná, že nás dokáže nasmerovať k spomenutým ranám, jazvám a traumám omnoho rýchlejšie ako ktorákoľvek iná škola jógy. Keď sa mi pred očami odvíjali príbehy a procesy ľudí vo vnútornej kríze, pochopila som, že potrebujem ďalšiu odbornosť a skúsenosti, aby som im dokázala pomôcť a účinne nasmerovať ďalej. To samozrejme zahŕňa moju vlastnú vnútornú cestu a procesy s ňou spojené. Preto som sa dala na psychoterapiu (IPB), transpersonálnu (duchovnú) psychológiu, a popri tom som sa podučila o technikách šamanizmu, reiki, pránickeho liečenia, a rituálov z mnohých tradícii, ktoré reprezentujú jedno a to isté: ducha zhmotneného v tejto realite.

 

Ako premena vyzerá v praxi?

Či je to v jóge alebo v učení Krista, obdobie 40 dní sa považuje za čas potrebný na to, aby sme nazhromaždili dostatok energie na prelomenie starého návyku, zlozvyku, nánosu, alebo vzorca správania sa; resp. na vnútornú očistu. Tak je to aj s uplatnením meditácie alebo krijí v Kundalini Joge:

 - 40 dní každodenného opakovania krije alebo meditácie = PRELOMENIE alebo ZMENA.

 - 90 dní (čo znamená ďalších 50 dní) = UPLATŇOVANIE alebo KULTIVOVANIE nového návyku resp. vzorca správania sa, ktorého stimulácia je podstatou špecifickej techniky, ktorú prevádzame. Preto má každá krijá alebo meditácia v Kundalini Joge špecifický názov.

 - 120 dní (teda ďalších 30 dní) = USTÁLENIE alebo ZAKORENENIE nového návyku, vzorca, resp. energetickej frekvencie. Naša "anténa" je dostatočne silná, aby neprerušovane prijímala "signál".

 - 1000 dní sa považuje za pokročilú formu a akýsi energetický PREROD.

 

DNA nie je nemenná...

Z tohto pohľadu je zaujímavé učenie Dr. Bruce Liptona, amerického lekára a vedca, ktorý v roku 1965 zistil, že štruktúra DNA nie je žiadna dogma, a že sa dá zmeniť myslením. Toto je podstata Ayurvédy a jogíni to vedeli už pred 5000 rokmi.

shutterstock_143348383

Dr. Lipton musel opustiť univerzitu a svoje povolanie, lebo bol západnej vede nepohodlný, a nájsť si vlastných sponzorov, aby tento "objav" dokázal dostať na verejnosť. Trvalo mu to dlho, ale HURÁ, podarilo sa! V angličtine "Biology of Belief", je jeho dielo, kde to veľmi jasné popisuje a rozoberá. Aký to má význam? Dokazuje to, že sme majstrami (GURU znamená "z tmy do svetla") vlastného života, a že pokiaľ dokážeme zmeniť myslenie, ovládať emócie, a udržiavať si pevné nasmerovanie ducha (presvedčenie), tak dokážeme ovplyvniť a zmeniť všetko čo v tejto realite nazývame JA (telo, myseľ, emócie). Cez seba samého potom automaticky ovplyvníme a uzdravíme kolektívne vedomie (rodina, spoločnosť, svet). Veľa ďalších z našich končín sveta prinieslo toto isté učenie do povedomia ľudí a verím, že sami máte k dispozícii referencie. Tento princíp je v jóge známy ako sádhaná, čo znamená každodenná prax.

 

Staň sa zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete

Gándhí to šikovne vtesnal do formulky: "Staň sa zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete". Pretože kontrolu nad inými v skutočnosti nemáme. Ale nad sebou ÁNO, a nikto iný! Sme panovníkmi vlastného vnútorného sveta a to nám nikto nedokáže odňať a ani to nikomu nemôžeme delegovať. Každý z nás sa tým stáva vysnívaným kráľom alebo kráľovnou, a popri sprievodných potešeniach pociťujeme tiaž zodpovednosti a slobodnej vôle.

 

Každodenná prax nie je žiadna veda

shutterstock_154165484

Ak Vás to oslovuje, pridajte sa a začnite od seba. Kundalini Joga a Meditácia je tu pre Vás, pre Nás, aby sme spoločne zvládli nápor Doby Vodnára a energetický prerod života na našej drahej planéte Zem. Stačí trošku sebadisciplíny a nájsť si čas na každodennú prax. Nie je to žiadna veda. Veď každý deň sa umyjete, oblečiete, najete, upracete byť, atď. To je orientácia viac povrchová/vonkajšia. Ak ku nej pridáte len 3, 5, 11, či 15 pravidelných minút očisty alebo inak povedané vnútornej výživy meditačnou praxou, je to dosť na to, aby ste sa pohli tým smerom, na ktorý Vás vnútorný hlas zrejme už dosť dlho nahovára :-)

 

 

Slovo na záver (alebo možno na začiatok)

Prichádzam na Slovensko, aby som sa podelila s veľmi jednoduchými technikami, ktoré môžu zmeniť kvalitu Vášho života natrvalo. Pokiaľ sa raz "zobudíte" alebo "precitnete", cesta naspäť neprichádza do úvahy. 

Teším sa na naše stretnutie!

 

Pôvodný článok ako aj viac informácií o lektorke nájdete tu: kundaliniyogahealing.com

 

Kurzy Jany Ziman v Open Mind Centre:

8. 11.KUNDALINI AKO NAJVYŠŠÍ POTENCIÁL ĽUDSKEJ BYTOSTI (klik)

22. 11. AKTIVÁCIA SEBAVNÍMANIA – TELO AKO SENZOR (klik)

 

Zdroj fotografií: Shutterstock.com

 

 

ako byť úspešný Anna Beňadiková archetypy asertivita astrálne cestovanie Avalon baza čierna bdelé sny blog Boh bohatstvo Bothmerova gymnastika bubnovanie bubon Čakry čakry čas celistvosť cesta chute ciele čistenie človek cvičenia cvičenie cyklus Dalajláma Daniela Menschyová deň detí deti detský pozorovateľ dieťa dizajnová mapa DNA dobré a zlé rozhodnutia dokonalosť dospelosť dôvera dúhové deti duša emócie endorfíny energia estrogén Eva Blaho farby flexibilita fullerény globálnosť harmónia história hnev hormóny hranica hranice hudba human design Human Design hystéria ilustrácie India indigové deti inšpirácia intuícia Jana Svitková Jana Ziman Janette Šimková Jaroslav Dušek jedlo jednoduchá pravda jednoduché vysvetlenie jednota jeseň Jóga Jóga smiechu Judita Peschlová kaligrafia Kaligrafická jóga karma Katarína Runa Katarína Runa Smiková každodennosť Kelti kľud komunikácia kontakt so sebou korbáč krása kraslice krijí krištáľové deti kundalini jóga kurz kurz Human Design kvety láska lekári lekcie liečenie liečivý liek listy lucidita lucidné snenie lucidné sny lucie kolarikova ľudia ľudská sila ľudstvo Lukáš Gavaľa luna lunárny kalendár mágia Majster Yang mapa osobnosti masáže med meditácia meditačná prax menarche Menopauza menštruácia Mesiac mier milovať mimotelový zážitok minerály mladosť móda muži muži a ženy muzikoterapia mužské kruhy myseľ myslenie myšlienky mystika mýty náboženstvo nádej nadšenie náhody neexistujú návrat k prirodzenosti nedorozumenie nedostatok nedôvera neha nesmrteľnosť nespavosť nevedomie nová generácia nový rok obavy objatie oblievačka očakávanie odblokovanie odblokovanie čakier oddych odmietanie odmietnutie odpustenie odpustiť odvaha open mind Open Mind Centrum opustenie oslava osobné šťastie osobný priestor osobný rast osvietenie ozdravenie partnerská kríza partnerský vzťah partnerstvo peniaze perfekcionizmus plody pochopenie podstata pohodlnosť pokoj pokora porozumenie poslanie poučenie pozdrav pozitívne myslenie poznanie pozvanie práca s deťmi práca s tieňmi práca s vlastnými tieňmi pravda pravidelnosť pravidlá precitnutie prečo nie som úspešný predkovia predstavivosť prelom prepojenie Priestorová dynamika Prijímam sa prijímanie príroda prírodné sily prirodzenosť príznaky progesterón prokrastinácia prúdenie psychiatria psychológia psychoterapia tela Qigong radosť radosť zo života radostné a veselé rady rasová a náboženská tolerancia rast Rastislav Ďurove Raymond Moody recepty relax riešenie rituály rodičia rodina rodinné konštelácie rozchod rozhodnutia rozhovor rozprávka rozvod rozvoj šaman šamanizmus samota šaty sebakoučovanie sebalaska sebaláska sebapoznanie sebaprijatie sebarozvoj sebavedomie semináre šibačka sila single sirup sklamanie skupina slnko sloboda Slovania slovania smer smiech smiechohry smrť sny SOLFEGGIO tóny spev spiritualita spln spokojnosť spoločenská maska spoločneský tlak spolupatričnosť srdce šťastie strach strach z rozhodnutí stres Štyri dohody súdržnosť šungit sústredenie svet svetlo symbolika systemické konsštelácie systemika Tai Chi telo temnota ticho tma Toltéci tradície transformácia trpezlivosť túžba učenie učenie sa učitelia údiv umenie univerzálnosť univerzum úsilie úspech uvoľnenie úzkosť vajíčka vďačnosť večné otázky vedci Veľká noc Veronika Kišoňová Vianoce vianočné prianie vianočné tajomstvo vibrácie vibrafón video viera vina víno vnútorné dieťa vnútorný hlas voda výchova vykročenie vpred výroba výživa význam výzva vzorce vzostupy a pády vzťah vzťahy závisť zdravie Zem ženská a mužská energia ženské kruhy ženskosť ženský cyklus ženstvo Zima zimný slnovrat žiť svoj sen živiny život život po živote životné možnosti životné sny životné tempo zlosť zmena znovuzrodenie zodpovednosť Zuzana Mitošinková zvieratá zvuk zvyky

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31