Kontakt

Open Mind Centrum

Mickiewiczova 2
811 07 Bratislava
(mapa)

Tel.:
+421 911 595 183

Email:
openmind@openmind.sk

OSHO Dynamická Meditácia

OSHO Dynamická Meditácia

Vývoj planéty naberá na obrátkach, ľudia začínajú čoraz viac pociťovať nevyhnutnosť riešiť svoje podvedomé bloky, ktoré sa tlačia na povrch – somatizujú sa do zdravotných problémov, alebo sa vybíjajú vo vzťahoch. Všetko sa zrýchľuje – až niekoľko násobne – závisí na rozhodnutí každého, kam svoj ďalší vývoj nasmeruje. Internetové diskusné portály sú plné najrôznejších problémov – ľudia pátrajú, pýtajú sa, hľadajú príčiny svojich ťažkostí.

Na začiatku je určite potrebné problém pomenovať – správna diagnóza je nevyhnutná. Až potiaľto nám všemocný rozum stačí, ale ako vyriešite strach, hnev, agresivitu, zablokovanú sexualitu?

Emóciu musíme znovu prežiť v maximálnej intenzite a  – jak říkají naši sousedé – opravdově. Nadviazať niť tam, kde bola pretrhnutá. Debatovaním, dokazovaním svojej „pravdy“, prednáškami a študovaním ezoterickej literatúry sa nič nerieši, len si zapraceme hlavu ďalšími teóriami a – problémy zostávajú.

 

Každá ľudská činnosť je sprevádzaná dýchaním – inak dýchame keď spíme, inak keď máme strach, alebo keď úspešne zložíme nejakú skúšku. Je tu úzke prepojenie medzi dýchaním a vznikom psychického bloku. Indický duchovný učiteľ Osho vytvoril geniálne cvičenie – dynamickú meditáciu – práve na „vytiahnutie“ týchto podvedomých blokov a ich znovuprežitie.

 

V prvej fáze tejto hodinovej meditácie sa pracuje práve s dýchaním – je to 10 minút chaotického, intenzívneho dýchania s dôrazom na výdych.Chaotické dýchanie nesprevádza žiadnu ľudskú činnosť a práve preto môže rozrušiť podvedomé bloky. Z tohto dôvodu je táto fáza najdôležitejšia – je základom od ktorého kvality závisí celé cvičenie. Pri samotnom dýchaní je dôležité stále sledovať: chaotické a intenzívne s dôrazom na výdych. O nádych sa telo postará samo. Dôležité sú tiež podporné pohyby rúk  – „mávanie krídlami“ a celková uvoľnenosť najmä rúk a nôh v kolenách.

 

Druhá 10 minútová fáza je znovuprežitie bloknutých emócií – katarzia, očista. Krikom, plačom, pohybom – všetkými možnými spôsobmi vyjadríme, čo nás trápi – …teraz, práve teraz je na to jedinečná príležitosť – nik nás nepozná, nesleduje, môžeme robiť hluk, ideme každý za seba, pre seba – i keď v konečnom výsledku za všetkých a pre všetkých…

 

Fáza tretia je desaťminútové skákanie so zdvihnutými rukami s dopadom na celé chodidlá a kričanie mantry HÚ!, ktorá je smerovaná do sexuálneho centra. Cieľom „hučky“ je prebudiť hadiu silu, ktorá by mala – v ideálnom prípade – vystúpiť po všetkých čakrách nahor…  Hudba ukončí tretiu fázu príkazom: STOP!  …stuhneme, zastavíme v tej pozícii v ktorej práve sme –  už nič neupravujeme a prejdeme do úlohy pozorovateľa všetkého, čo sa s našou psychikou a telom deje.

Prvé tri fázy dynamickej meditácie predstavujú maximálne úsilie: rozrušiť bloky dýchaním, uvoľniť emócie znovuprežitím, naštartovať hadiu silu …štvrtá fáza je 15 minút pozície svedka, ktorý pozoruje náš vnútorný svet. Posledných 15 minút je tanec, oslava – radujte sa, oslavujte a noste si toto šťastie celý deň… Počas celého cvičenia sú oči zaviazané – naša pozornosť je tým nútene venovaná len našemu vnútru – tam, kde už konečne treba poupratovať.

 

Toto úžasne silné, očistné cvičenie je vhodné pre všetkých meditujúcich, pre tvorivých umelecky založených ľudí – hudobníkov, spevákov, výtvarníkov, ktorým umožní plnšie využiť svoj tvorivý potenciál, otvorí hlbšie úrovne Existencie, dá novú inšpiráciu.

 

Dynamic-Meditation-1200x480

 

Miesto a termíny stretnutí:

Každý druhý štvrtok ráno 10:30 – 12:00, Centrum OpenMind, Mickiewiczova 2

Začíname 19. Januára 2017

 

Cena: 10€ jednorázový vstup 

Lektor: Tomáš (Arup) Fodor

S živosťou a spontánnosťou som mal ako dieťa veľký problém, moje telo slúžilo len ako dopravný prostriedok pre mozog. Našťastie som sa dostal k Oshovým aktívnym meditáciám ktoré mi umožnili dostať sa do kontaktu so sebou. Začal som vyhľadávať semináre a terapeutické skupiny zamerané na odblokovávanie tela, hlasu, energie a sexuality. 

Absolvoval som výcvik pre prácu s bioenergiou u Štefana Hercega, rok som pracoval a študoval v anglickom sebarozvojovom centre Croydon Hall, absolvoval som dva ročné výcviky u jedného z najskúsenejších učiteľov bioenergetiky – Johna Hawkena (www.cestytransformace.cz) a daľšie dva roky som pracoval ako jeho asistent. Od roku 2010 vediem vlastné semináre a workshopy.

Termíny kurzov a objednávky

Ľutujeme, ale pre tento kurz momentálne nemáme žiadne voľné termíny.

Dôležité: Aby ste sa uistili, že naše správy pre Vás neskončia v spamovom koši,
prosím, pridajte si adresu openmind@openmind.sk do Vášho adresára. Ďakujeme!