Kontakt

Open Mind Centrum

Mickiewiczova 2
811 07 Bratislava
(mapa)

Tel.:
+421 911 595 183
+421 903 918 831

Email:
openmind@openmind.sk

Mystická púť po minojskej Kréte

Mystická púť po minojskej Kréte

Počuješ ju? Počuješ to volanie záhadnej Hadej Bohyne? Počuješ v útrobách labyrintu dych Minotaura, cítiš v rukách koniec Ariadninej nite? Chceš vojsť do sveta, kde sa uctieva(la) Bohyňa, žena, Matka Zem, vojsť tam a vrátiť sa inak, ako na začiatku cesty?
Potom nastúp s nami na túto cestu. Púť po slnkom rozpálenej červenej zemi minojskej Kréty, ktorá stále ukrýva nezmazateľnú pečať dávnych čias, keď ženské i mužské znamenalo posvätné. Vráť sa v kruhu múdrych, naladených žien a mužov do čias uctievania krásy, života, plodnosti - do čias Bohyne.

crete-women-300x223

Počuješ ju? Počuješ to volanie záhadnej Hadej Bohyne? Počuješ v útrobách labyrintu dych Minotaura, cítiš v rukách koniec Ariadninej nite? Chceš vojsť do sveta, kde sa uctieva(la) Bohyňa, žena, Matka Zem, vojsť tam a vrátiť sa inak, ako na začiatku cesty?
Potom nastúp s nami na túto cestu. Púť po slnkom rozpálenej červenej zemi minojskej Kréty, ktorá stále ukrýva nezmazateľnú pečať dávnych čias, keď ženské i mužské znamenalo posvätné. Vráť sa v kruhu múdrych, naladených žien a mužov do čias uctievania krásy, života, plodnosti - do čias Bohyne.

 

kreta033-2

Počas tejto púte posvätnou krétskou krajinou navštívime najposvätnejšie miesta minojskej kultúry, spojíme sa na nich s Bohyňou (aj tou v nás), ktorá priamo vtkaná do energie tohto ostrova. Budeme spoločne tvoriť rituály vychádzajúce z týchto posvätných miest a ktoré budú zároveň rezonovať s témami nášho súčasného života. Navštívime dávne paláce a miesta, kde prastaré kňažky Bohyne sprevádzali mužov aj ženy v tejto hojnosťou a múdrosťou naplnenej spoločnosti. A zostúpime aj do podsvetia - až na koniec toho starobylého labyrintu, na dne ktorého sa ukrýva Minotaurus - ten, ktorý nám nedovolí vyjsť z neho inak, ako tak, že v ňom zanecháme všetko nepotrebné.
Táto cesta však nebude len o rituáloch, posvätných jaskyniach, palácoch a labyrintoch. Kréta je miesto plné radosti a hojnosti života - miesto nádherných, poloprázdnych pláží ale aj malých prístavných mestečiek prekypujúcich životom, skvelého jedla a slnkom prežiareného vína. Budeme zdieľať, kúpať sa v mori, užívať si slnko a pohostinnosť miestnych ľudí.
Využijeme možnosť skorého ranného letu z Bratislavy (12. júla), aby sme mali k dispozícii plný deň na ostrove. Ubytovanie je zabezpečené na dvoch miestach - v Matale na juhu (5 nocí) a v oblasti Malia (5 nocí) na severe ostrova tak, aby sme mali všetko v bezproblémovom dojazde.  Ubytovanie na Kréte je jednoduché ale čisté a príjemné, v dvoj až štvorlôžkových izbách. Program bude bohatý, takže nepredpokladám, že by sme v nich strávili veľa času :) Pohybovať po ostrove sa budeme spoločne v prenajatých autách.

kreta029

Počas nášho pobytu navštívime tieto miesta:
Pobyt začneme v Matale - nádhernom mestečko na juhu ostorva, ktoré bolo centrom hippies v šesťdesiatych rokoch. Navštívime praveké jaskyne (prvé osídlenie na ostorve) vyryté do pieskovcovej steny, z ktorých si tu deti kvetov urobili svoje príbytky. Prvý deň bude relaxačný na regeneráciu po ceste - užijeme si čas na pláži v Matale prípadne neďalekej krásnej Kommos beach. Počas pobytu v Matale nevynecháme ani nádhernú, slávnu Red Beach - červenú pláž, kde si urobíme spoločný rituál a doprajeme našim telám magické kúpanie pri západe slnka.
Počas ďalších dní navštívime minojský palác Phaistos, nálezisko minojského disku, ktorý sa len nedávno dočkal svojho rozlúštenia a je invokáciou Bohyne Matky. Na tomto mieste nás čaká ďalší krásny a silný rituál. Po ceste naspäť navštívime aj múzeum krétskej etnológie.

Minoan-palace-scene

Zamierime aj do jedného z prvých neolitických osídlení na ostrove Ayia Triada a ak bude záujem, môžeme zájsť aj do neďalekého kláštora Moni Preveli, ktorý sa nachádza na úchvatnom mieste na pobreží.
Po ceste na sever sa zastavíme pozrieť si najdôležitejší chrám na Kréte, Knossos.
Druhú časť pobytu strávime v oblasti Malia. Tam nás bude čakať návšteva chrámu v Malii, pôvabné prímorské mestečko Agios Nikolaos a navštívime aj pozostatky magického mestečka Gournia, v ktorom je chrám zasvätený Bohyni a v ktorom prebývali dávne minojské kňažky. Pravdepodobne sa tam mnohé budete cítiť ako doma :) Opäť si užijeme aj voľný čas, ktorý budete môcť stráviť podľa svojej preferencie - na pláži, prechádzkami či návštevou okolitých mestečiek.
Tesne pred odchodom nás čaká vrchol našej cesty, ktorý nás ale povedie do najväčšej hĺbky - na dno posvätnej jaskyne Skotino, v ktorej sa našli najstaršie stopy po minojskej kultúre vzývajúcej ženský princíp a Bohyňu. Hovorí sa, že práve toto miesto bolo tým tajným labyrintom, na dne ktorého sa skrýval bájny Minotaur - obraz najhlbších hĺbok našej duše. V tomto labyrinte dochádzalo k zasväteniu a my si v jej útrobách zažijeme ďalší hlboký rituál. Hovorí sa, že nikto z labyrintu nevyjde taký, aký do neho vstúpil - a všetky moje návštevy tohto posvätného miesta to len potvrdzujú.

kreta038

 

Program je iba rámcový a môže sa meniť - cestou nás bude viesť Hadia Bohyňa a my budeme počúvať jej hlas, necháme sa zaviesť tam, kam nás po ceste zavolá.
Ak si pripravená na túto magickú cestu, prihlás sa ešte dnes! Miest je iba obmedzený počet.

 

 

Sprevádza: Katarína Runa

Cena: 990 Eur
V cene: Spiatočná letenka z Bratislavy vrátane 15kg batožiny, ubytovanie v 3* izbách (max. pre 4 osoby), doprava po ostrove, sprevádzanie a spoločný program
V cene nie je: Strava, vstupy do pamiatok, poistenie.
(Strava na 11 dní vás podľa náročnosti Vášho jazýčka vyjde 150 - 330 Eur)

 

V prípade, ak by ste chceli letieť z iného letiska, je možné sa za istých podmienok pridať k skupine. Prosím informujte sa :)

kreta026

Termíny kurzov a objednávky

Ľutujeme, ale pre tento kurz momentálne nemáme žiadne voľné termíny.

Dôležité: Aby ste sa uistili, že naše správy pre Vás neskončia v spamovom koši,
prosím, pridajte si adresu openmind@openmind.sk do Vášho adresára. Ďakujeme!