Kontakt

Open Mind Centrum

Mickiewiczova 2
811 07 Bratislava
(mapa)

Tel.:
+421 911 595 183

Email:
openmind@openmind.sk

Desať dôvodov, prečo nikdy nebudeš úspešný.

Desať dôvodov, prečo nikdy nebudeš úspešný.

 

Autor: Katarína Runa Smiková

 

1. Myslíš si, že sa ti vecí dejú

Máš pocit, že si tak trochu obeťou života. Že sa Ti stali veci, za ktoré nemôžeš. Že si sa nedostal na školu, lebo niekomu inému to zaplatili, že si nedostala prácu, ktorú si chcela, lebo si žena, že tvoje podnikanie zlyhalo, lebo je u nás nepriaznivý systém, že sa ako umelec nie je možné uživiť. Dôvody hľadáš vždy mimo seba – a úspešne. Ľutuješ sa, lebo je život k tebe nespravodlivý, veríš, si ovplyvnený okolnosťami, náhodami, osudom.

Pravda je taká, že Ty si jediný, kto môže za to, ako vyzerá tvoj život. Ak by si sa viacej učil, na školu by si sa dostal. Ak by si sa nevzdala a skúšala ďalej, prácu by si dostala. Skrachoval si preto, že si sa málo snažil. Znie to tvrdo, ale je to tak. Život, ktorý dnes žiješ je výsledkom tvojich včerajších rozhodnutí. Mám ale dobrú správu -  zajtrajšok bude výsledkom tvojich dnešných rozhodnutí. Môžeš to zmeniť. TY SÁM MÁŠ PLNÚ ZODPOVEDNOSŤ ZA SVOJ ŽIVOT.

 

2. Nevieš, čo vlastne chceš

otazniksm

Máš matnú predstavu o tom, čo vlastne by si chcel robiť. Nevieš to úplne presne, dôležité je hlavne, aby si bol úspešný a bohatý. Netušíš ani, aké kroky k tomu vedú, ktorým smerom sa pohnúť. Na čom začať pracovať, v čom sa zlepšovať, kam venovať čas a energiu. A tak len sedíš na mieste, prípadne sa bezcieľne motkáš a čakáš, kedy sa to už stane – kedy konečne budeš úspešný, bohatý, kedy budeš si už len užívať.

Pravda je taká, že bez toho, aby si poznal cieľ sa do neho sotva dostaneš.  Kým presne nevieš, čo vlastne by si chcel robiť, kým nemáš konkrétnu predstavu o tom, ako má tvoj život vyzerať zajtra, o rok, o desať rokov, potom bude vyzerať presne tak, ako dnes. Alebo možno ešte horšie.

3. Nevnímaš to, čo už máš.

Každý má niečo viac ako ty. Krajšie, väčšie, lepšie. To čo máš ty, vlastne ani nestojí za reč. Veď je toho ešte toľko, čo by si chcel!  Nepáči sa ti tvoje telo, máš malý byt, zarábaš o polovicu menej ako tvoji zahraniční kolegovia a tvoj šéf povýšil niekoho iného – za čo máš byť teda vďačný?

Pravda je taká, že už v tejto chvíli máš toho mimoriadne veľa. Tvoje telo funguje. Chodí, čítaš, počuješ. Máš strechu nad hlavou. Žiješ v slobodnej krajine,  môžeš sa najesť kedykoľvek, keď pocítiš hlad. Môžeš zmeniť prácu, môžeš voliť, môžeš cestovať. Možno nemáš Ferrari a trojposchodový dom, ale ak sa pozrieš naozaj s otvorenou mysľou na to všetko, za čo reálne vo svojom živote môžeš byť vďačný, rozjasní sa ti. Uvedomíš si, že už teraz patríš k boháčom. Tam, kam smeruje tvoja pozornosť, smeruje aj tvoja energia,  tam to bude rásť. Ak sa sústredíš na to, čo nemáš, bude toho ešte viac. Ak zameriaš pozornosť na to, čo máš, aj to sa začne množiť. Vďačnosť je mocný nástroj.

 

4. Myslíš si, že máš horšiu štartovaciu pozíciu ako ostatní.

Život ti nerozdal bohvieaké karty. Nenarodil si sa do bohatej rodiny, nemáš talent na jazyky, narodil si sa v nesprávnej krajine, tvoj otec je alkoholik. Nie si bohvieako pekná a nemáš ani IQ 140. Veríš, že na to, aby si bol úspešný, musíš prekonať oveľa viac prekážok ako iní. Že je ľahké mať peniaze, keď si niekto nakradol. Že je ľahké byť umelcom, keď žiješ v Amerike. Že niekto iný tú prácu má, lebo je to kočka s veľkými prsiami.

Pravda je taká, že je jedno akú štartovaciu pozíciu máš. Pretože ak by tvoje prekážky boli naozaj neprekonateľnými prekážkami na ceste k úspechu, neuspel by nikto. Asi vieš, že existujú úspešní podnikatelia, ktorí začínali s nulovým rozpočtom a nikto im nepomáhal. Že existujú svetovo známi umelci, hoci sa narodili omnoho v krajine ešte vzdialenejšej od Ameriky, ako je Slovensko. A presne takú prácu, akú chceš ty, majú aj menej pekné ženy s menšími prsiami. Vidíš? Tvoje prekážky nie sú neprekonateľné v realite, iba v tvoje predstave. Všetko je možné, ak sa pre to naozaj rozhodneš.

 

5. Nepoznáš svoju hodnotu, dary a talenty

darysm

Máš pocit, že si nedostal do daru všetky tie špeciálne veci ktoré ti zaručia úspech a tak to máš ťažké. Vieš na sebe nájsť len málo vecí, ktoré naozaj oceňuješ. Nepoznáš svoje silné stránky, zatiaľ čo slabostí by si pokojne vedel vymenovať aj dvadsať. Hovoríš o sebe, že si hlupák, babrák, neschopný. A dokonca tomu aj veríš. Ak ťa niekto za niečo pochváli, podozrievaš ho, že niečo od teba chce.

Pravda je taká, že každý, kto sa narodil na túto Zem, tu prináša svoje dary – aj Ty. Každý ma na niečo talent a predpoklady, každý má pole, v ktorom môže byť úspešný. Dôležité je uvedomiť si, kto si, že máš hodnotu už len preto, že si tu. Že máš na niečo talent, neraz na mnoho vecí, len si potrebuješ uvedomiť, čo to je. Sú veci, ktoré ťa bavia, robíš ich rád a s nadšením. Tam ležia tvoje dary, neraz nepovšimnuté a len tak pohodené – ako v blate obalený diamant. Potrebuješ ich rozpoznať, očistiť od blata a začať obrusovať, a oni Ti s určitosťou prinesú úspech aj radosť.

 

6. Si presvedčený, že to, čo ťa baví a napĺňa ťa nemôže uživiť.

Práca, to je drina. Ťažko zarobené peniaze. Lebo bez poriadnej práce nie sú koláče. Tým, čo ťa baví si zarobiť nemôžeš. Musíš osem hodín denne tvrdo makať, aby si si potom mohol užiť pár hodín zábavy a robiť to, čo ťa baví a napĺňa. To, čo ťa živí ťa zároveň vyčerpáva a očami tlačíš každý deň ručičku na hodinkách, aby si už konečne mohol ísť domov. A myslíš si, že ak to vydržíš dostatočne dlho, možno príde nejaké povýšenie, ocenenie a úspech.

Pravda je taká, že takto úspech nikdy nepríde. V práci, ktorá ťa nebaví, nikdy ozajstný úspech ani prísť nemôže. Ak robíš niečo, čo ťa nebaví, nemôžeš to robiť dobre a už vôbec nie naplno. Kvalita toho, čo nerobíš rád je vždy nízka a presne také sú potom aj peniaze a uznanie, ktoré za to dostaneš. Ale môže to byť aj inak. Práve veci, ktoré ťa bavia a ktoré by si robil aj zadarmo sú tie, ktoré budeš robiť dobre – a ľudia ti za ne radi budú platiť. Môžeš robiť to, čo ťa neuveriteľne baví, byť v tom neuveriteľne úspešný a aj neuveriteľne bohatý.

 

7. Sťažuješ sa.

Stále. Na všetko. Na počasie. Na šéfa. Na prácu. Na jedlo. Na ranné vstávanie. Na svoju ženu, svoje deti, štát, Európsku úniu, svet, celý vesmír. Všade vidíš chyby, všetko je zlé. Nič nejde podľa tvojich predstáv, a keď sa niečo predsa len podarí, pre istotu to zabiješ vetou v zmysle – aj tak sa to zase poserie. Tvoje slová sú plné negatívneho náboja, je to spôsob, akým si vieš uľaviť. A máš pocit, že je to normálne – sťažujú sa predsa všetci, tak prečo nie aj ty?

Pravda je taká, že sťažovať sa je najhoršia vec, ktorú môžeš urobiť. Jednak tým otravuješ všetkých naokolo,  ale hlavne tým dávaš najavo, že si totálne neschopný – že si iba bábika v rukách okolností. Pretože to, že sa na to sťažuješ znamená, že s tým nevieš nič urobiť. A opäť, tvoje slová sú tam, kde je tvoja pozornosť. A tam sa veci dejú, rastú a bujnejú – takže tým, že sa neustále sťažuješ, pozývaš do svojho života ešte viac dôvodov na sťažovanie sa. Prestaň s tým.

 

8. Myslíš si, že sa to stane bez námahy – ľahko a rýchlo

Myslíš si, že by sa to malo stať zo dňa na deň. Že to dosiahneš ľahko a rýchlo. Najlepšie, keď ťa to nebude stáť prakticky žiadnu námahu a nebudeš musieť do toho nič investovať. Nemusíš sa nič učiť, nemusíš na ničom pracovať, vzdelávať sa. Máš pocit, že úspech príde, aj keď väčšinu svojho dňa tráviš pred telkou alebo na facebooku a robíš len toľko, aby ťa to nijako zvlášť neobťažovalo. Pritom všetkým hovoríš, že nič nestíhaš. Máš pocit, že sa to určite stane ako v nejakom americkom filme - prídeš, zažiariš, uspeješ. Ale stále sa to nedeje, si na mieste. Ako je to možné?

Pravda je taká, že za úspechom sa skrýva práca, sebadisciplína, učenie sa, chuť niečo robiť. Za úspechom je čas, ktorý stráviš učením sa cudzieho jazyka namiesto postovania fotiek. Extra hodinka, ktorú venuješ tréningu namiesto piva s kamarátmi. Rozhodnutie, že sa na to nevykašleš, ale dotiahneš rozpracovanú úlohu hneď teraz. Možno to niekedy zvonku vyzerá, akoby sa to stalo samo, akoby úspech prichádzal znenazdania - ale keď sa opýtaš naozaj úspešných ľudí, zhodnú sa na jednom - šťastie praje pripraveným a aj za zdanlivo náhlym a rýchlym úspechom je veľa času, námahy a práce.

 

9. Bojíš sa zlyhania

neuspech_sm

Je to nočná mora, tá neistota. Tá predstava, že neuspeješ. Že by si to mohol nezvládnuť. Tvoja hodnota by radikálne klesla a všetci by hneď zistili, že si vlastne neschopný. Že na to nemáš a že by si mohol prísť o to bezpečie známej situácie. Bojíš sa, že to nedokážeš a všetci to uvidia. To by predsa znamenalo, že tí, ktorí ťa považovali za menejcenného by mali pravdu. A tak do toho radšej ani nepôjdeš.

Pravda je taká, že nič nepokazí iba ten, kto nič nerobí. A najväčší kritici zlyhaní sú obvykle tí, ktorí sami dokázali málo.  Uvedom si, že chyby vlastne neexistujú - existujú iba ponaučenia, vďaka ktorým môžeš zistiť, ako niečo urobiť inak a lepšie. Je to o uhle pohľadu. Zlyhanie existuje iba v tvojej mysli - a ty sa môžeš rozhodnúť, či to, že sa ti niečo nepodarilo podľa tvojich predstáv budeš brať ako vzácnu spätnú väzbu a možnosť urobiť to nabudúce inak. Pokiaľ sa nevzdáš, posilní ťa to. Kým ustráchane prešľapuješ na mieste, nič sa nezmení. Ak sa bojíš zlyhania, a to ti bráni vykročiť za tým, čo od života naozaj chceš, znamená to, že si už vlastne dávno zlyhal - pretože to, po čom túžiš aj tak nemáš.

 

10. Čakáš na to, „až“

 Podľa teba teraz nie je správna doba začať teraz niečo so sebou robiť. Zmeniť prácu, začať vlastné podnikanie, začať cestovať, konečne sa usadiť. Musíš počkať, až. Až dokončíš kurz angličtiny, až ušetríš viac peňazí, až si nájdeš partnera, až sa s ním rozídeš, až sa všetko naučíš a pochopíš, potom konečne nastane ta pravá chvíľa a ty sa do toho pustíš.

Pravda je taká, že žiadne “až“ nikdy nebude. Nikdy. Pretože tvoja hlava potom vymyslí ďalšie a ďalšie „až“, donekonečna. Podmienky nikdy nebudú také, ako si predstavuješ. Ale vždy budú také, aké budú. Aké sú práve teraz. A to je tá jediná správna chvíľa, kedy to môžeš urobiť. Alebo s tým aspoň začať. TERAZ. Pretože nemáš nič iné. „Až“ je tá najsilnejšia ilúzia, na ktorú sa môžeš chytiť a premrhať tak celý život.

Teraz je tá chvíľa, kedy môžeš vykročiť.

 

Si pripravený, pripravená na zmenu? Začať niečo robiť? Zmeniť? Pohnúť sa?

Pridaj sa k skupine ľudí, ktorí sa rozhodli UROBIŤ KROKY K ÚSPECHU HNEĎ TERAZ.

Komentáre:

Log in or create a user account to comment.

ako byť úspešný Anna Beňadiková archetypy asertivita astrálne cestovanie Avalon baza čierna bdelé sny blog Boh bohatstvo Bothmerova gymnastika bubnovanie bubon Čakry čakry čas celistvosť cesta chute ciele čistenie človek cvičenia cvičenie cyklus Dalajláma Daniela Menschyová deň detí deti detský pozorovateľ dieťa dizajnová mapa DNA dobré a zlé rozhodnutia dokonalosť dospelosť dôvera dúhové deti duša emócie endorfíny energia estrogén Eva Blaho farby flexibilita fullerény globálnosť harmónia história hnev hormóny hranica hranice hudba human design Human Design hystéria ilustrácie India indigové deti inšpirácia intuícia Jana Svitková Jana Ziman Janette Šimková Jaroslav Dušek jedlo jednoduchá pravda jednoduché vysvetlenie jednota jeseň Jóga Jóga smiechu Judita Peschlová kaligrafia Kaligrafická jóga karma Katarína Runa Katarína Runa Smiková každodennosť Kelti kľud komunikácia kontakt so sebou korbáč krása kraslice krijí krištáľové deti kundalini jóga kurz kurz Human Design kvety láska lekári lekcie liečenie liečivý liek listy lucidita lucidné snenie lucidné sny lucie kolarikova ľudia ľudská sila ľudstvo Lukáš Gavaľa luna lunárny kalendár mágia Majster Yang mapa osobnosti masáže med meditácia meditačná prax menarche Menopauza menštruácia Mesiac mier milovať mimotelový zážitok minerály mladosť móda muži muži a ženy muzikoterapia mužské kruhy myseľ myslenie myšlienky mystika mýty náboženstvo nádej nadšenie náhody neexistujú návrat k prirodzenosti nedorozumenie nedostatok nedôvera neha nesmrteľnosť nespavosť nevedomie nová generácia nový rok obavy objatie oblievačka očakávanie odblokovanie odblokovanie čakier oddych odmietanie odmietnutie odpustenie odpustiť odvaha open mind Open Mind Centrum opustenie oslava osobné šťastie osobný priestor osobný rast osvietenie ozdravenie partnerská kríza partnerský vzťah partnerstvo peniaze perfekcionizmus plody pochopenie podstata pohodlnosť pokoj pokora porozumenie poslanie poučenie pozdrav pozitívne myslenie poznanie pozvanie práca s deťmi práca s tieňmi práca s vlastnými tieňmi pravda pravidelnosť pravidlá precitnutie prečo nie som úspešný predkovia predstavivosť prelom prepojenie Priestorová dynamika Prijímam sa prijímanie príroda prírodné sily prirodzenosť príznaky progesterón prokrastinácia prúdenie psychiatria psychológia psychoterapia tela Qigong radosť radosť zo života radostné a veselé rady rasová a náboženská tolerancia rast Rastislav Ďurove Raymond Moody recepty relax riešenie rituály rodičia rodina rodinné konštelácie rozchod rozhodnutia rozhovor rozprávka rozvod rozvoj šaman šamanizmus samota šaty sebakoučovanie sebalaska sebaláska sebapoznanie sebaprijatie sebarozvoj sebavedomie semináre šibačka sila single sirup sklamanie skupina slnko sloboda Slovania slovania smer smiech smiechohry smrť sny SOLFEGGIO tóny spev spiritualita spln spokojnosť spoločenská maska spoločneský tlak spolupatričnosť srdce šťastie strach strach z rozhodnutí stres Štyri dohody súdržnosť šungit sústredenie svet svetlo symbolika systemické konsštelácie systemika Tai Chi telo temnota ticho tma Toltéci tradície transformácia trpezlivosť túžba učenie učenie sa učitelia údiv umenie univerzálnosť univerzum úsilie úspech uvoľnenie úzkosť vajíčka vďačnosť večné otázky vedci Veľká noc Veronika Kišoňová Vianoce vianočné prianie vianočné tajomstvo vibrácie vibrafón video viera vina víno vnútorné dieťa vnútorný hlas voda výchova vykročenie vpred výroba výživa význam výzva vzorce vzostupy a pády vzťah vzťahy závisť zdravie Zem ženská a mužská energia ženské kruhy ženskosť ženský cyklus ženstvo Zima zimný slnovrat žiť svoj sen živiny život život po živote životné možnosti životné sny životné tempo zlosť zmena znovuzrodenie zodpovednosť Zuzana Mitošinková zvieratá zvuk zvyky

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31